Rīga un Ūmeo — 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas

08.01.2014.

kulturas_galvaspilsetasRīga (Latvija) un Ūmeo (Zviedrija) ir 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas. Kultūras programma Rīgā oficiāli sāksies 17. janvārī, bet Ūmeo — 31. janvārī.

Eiropas izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu komisāre Andrula Vasiliu sacīja: “Šo mirkli Rīgā un Ūmeo gaidīja un tam gatavojās, kopš abas pilsētas tika izraudzītas par Eiropas kultūras galvaspilsētām. Atklāšanas pasākumi iezīmēs lieliska gada sākumu, kura laikā ne vien abu pilsētu un to reģiona iedzīvotāji, bet arī ciemiņi no ārvalstīm varēs baudīt kultūras pasākumus. Eiropas kultūras galvaspilsētu izraudzīšanās ir bijusi ļoti veiksmīga iniciatīva jau gandrīz 30 gadus. Šis statuss ir unikāla iespēja maksimāli izmantot pilsētu kultūras bagātības un veicināt ilgtermiņa attīstību. Šis statuss ir ļoti nozīmīgs tūrismam, darbvietu radīšanai un pilsētvides atjaunošanai. Vēlu sekmes abām 2014. gada kultūras galvaspilsētām!”

Rīgā svinības atklās ar īpašiem pasākumiem muzejos, kafejnīcās un citās vietās, tostarp ar izstādēm par Baltijas dzintaru un par to, kā kultūru ietekmēja Pirmais pasaules karš. 1989. gadā norisinājās Baltijas ceļš, kad Latvijas, Igaunijas un Lietuvas iedzīvotāji, sadodamies rokās, izveidoja dzīvo ķēdi, lai paustu cerību atgūt neatkarību no Padomju Savienības. 18. janvārī ļaudis simboliski vienosies kultūras aizstāvībai – no rokas rokā pados grāmatas no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno Daugavas pretējā krastā.

Komisāre A. Vasiliu kopā ar ES komisāru Andri Piebalgu, kura pārziņā ir attīstības sadarbība, piedalīsies dažādos sarīkojumos, tostarp “Rīga 2014” programmas “nogaršošanā”.

Vakarā Daugavu izgaismos ugunsskulptūras, kuras veidos mākslinieku komandas no 12 valstīm (Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Apvienotās Karalistes, ASV, Austrālijas, Francijas, Krievijas Somijas, Spānijas, Šveices, Zviedrijas), varēs vērot arī gaismas šovu un uguņošanu. Tajā pašā vakarā Rīgas mērs Nils Ušakovs, klātesot komisārei A. Vasiliu, arēnā “Rīga” atklās Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas koncertu “Rīga dimd!”. Tajā piedalīsies Latvijas akadēmiskās, etnogrāfiskās un popmūzikas mākslinieki, kori un orķestri.

Ūmeo atklāšanas pasākumi notiks nedēļas nogalē (no 31. janvāra līdz 2. februārim) gan dienu, gan nakti. Kulminācija būs atklāšanas ceremonija “Degošais sniegs”. Pilsētas iedzīvotāji kopā ar viesiem no visas Eiropas pulcēsies, lai būtu gada sākuma liecinieki.

Galvenie pasākumi notiks pie Ūmes upes. Tas būs gaismas, mūzikas, dziesmu un kustību festivāls ar vienotu horeogrāfiju. Akcijā “Ziemas pilsēta” Ūmeo pārveidos degoši ledus un liesmu stabi, kas dos gaismu un siltumu un būs tikšanās vietas. Pilsētas pašā sirdī – rātslaukumā – izveidos sāmu ciematu ar katliem uz ugunskura un ziemeļbriežiem.

Vispārīga informācija

Eiropas kultūras galvaspilsēta ir viena no visveiksmīgākajām un populārākajām Eiropas Savienības iniciatīvām kultūras jomā. Pilsētas izvēlas neatkarīga žūrija, pamatojoties uz to piedāvāto kultūras programmu, kurā jābūt izteiktai Eiropas ievirzei, jāiesaista visu vecumu vietējie iedzīvotāji un kurai jāveicina pilsētas ilgtermiņa attīstība.

Šā gada laikā pilsētām ir iespēja mainīt tēlu, būt redzamākām pasaules kartē, piesaistīt vairāk tūristu un plānot attīstības stratēģiju, kurā īpaša vieta paredzēta kultūrai.

Gan pašā pilsētā, gan apkārtējā reģionā kultūras galvaspilsētas titulam ir ilgtermiņa ietekme ne tikai kultūras, bet arī sociālajā jomā un ekonomikā. Piemēram, kādā pētījumā1 konstatēts, ka salīdzinājumā ar gadu pirms kultūras galvaspilsētas statusa piešķiršanas tūristu skaits vidēji pieaug par 12 %.

Kultūras galvaspilsētas saņem 1,5 miljonus eiro lielu finansējumu no ES programmas “Kultūra” un desmitiem miljonu eiro no ES Eiropas Reģionālās attīstības fonda.

Spēkā esošie noteikumi un nosacījumi kultūras galvaspilsētām ir izklāstīti Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada Lēmumā (1622/2006/EK ).

Pēc Ūmeo un Rīgas, kuras ir kultūras galvaspilsētas 2014. gadā, stafeti 2015. gadā pārņems Plzeņa (Čehijā) un Monsa (Beļģijā), 2016. gadā Donostija-Sansebastjana (Spānijā) un Vroclava (Polijā), 2017. gadā Pafa (Kiprā) un Orhūsa (Dānijā), bet 2018. gadā Valleta (Maltā) un Leuvardena (Nīderlandē).

Sīkāka informācija
Rīga 2014
Ūmeo 2014
Eiropas Komisija: kultūra

Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Attēls no plus.google.com Iesakām